Ortopedia

 
USŁUGA CENA
Konsultacja lek. Adam Baran 120 zł

 

Zabiegi z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej oraz osocza bogatopłytkowego są już dostępne w Medical Orkana. Mają szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w ortopedii. Fibryna bogatopłytkowa jest substancją naturalną i całkowicie biokompatybilną. Doskonale sprawdza się w leczeniu chorób ortopedycznych na tle zwyrodnieniowym, w zespołach przeciążeniowych, po urazach sportowych i operacjach. Metoda ta w bezpieczny sposób daje dobre rezultaty i poprawę w przypadkach, w których dotychczas trudno było uzyskać zadowalające efekty leczenia.

Do zabiegu fibryny bogatopłytkowej kwalifikuje lekarz ortopeda. Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne i zabiegi.

Jakie są wskazania do zastosowania fibryny bogatopłytkowej?

Fibryna bogatopłytkowa wraz z płytkami krwi, płytkopochodnymi czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi tworzy przestrzenną strukturę. Ta struktura MATRIX stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silniej i dłużej niż osocze stymulują odnowę biologiczną tkanek miękkich i kostnych.

Jakich efektów możemy się spodziewać po zabiegu?

 • szybki powrót do sprawności ruchowej i zdrowia
 • zmniejszenie oraz pozbycie się dolegliwości bólowych
 • przyśpieszony proces gojenia się ran
 • przyśpieszona regeneracja ścięgien, mięśni, więzadeł
 • odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej
 • poprawa komfortu i jakości życia pacjenta

Na czym polega ortopedyczny zabieg fibryny bogatopłytkowej?

Zabieg polega na wstrzyknięciu fibryny bogatopłytkowej w zmienione chorobowo tkanki miękkie i stawy, np. mięśnie, więzadła, naderwane ścięgna. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG, gdyż grubość leczonej tkanki często nie przekracza kilku mm. U pacjentów z łokciem golfisty, czy kolanem skoczka wystarczy wykonać badanie palpacyjne i podać osocze w miejscu najbardziej bolesnym. Leczenie obejmuje 1 do 3 zabiegów w odstępach 3-tygodniowych i należy do decyzji lekarza.

Każdy zabieg składa się z następujących etapów:

ETAP I – pobranie krwi. Pacjent zgłaszający się w celu leczenia fibryną bogatopłytkową nie musi być na czczo. Krew pobierana jest od pacjenta w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym. Średnia ilość pobranej krwi 16-32 ml (2-4 probówki).

ETAP II – otrzymanie fibryny bogatopłytkowej: krew pobrana za pomocą zestawu I-PRF keymed in vivo odwirowana jest następnie w wirówce laboratoryjnej. W metodyce pozyskania fibryny bogatopłytkowej do iniekcji bardzo ważne jest przestrzeganie czasu od momentu pobrania krwi, poprzez odwirowanie do momentu podania płynnej fibryny bogatopłytkowej podczas zabiegu.

ETAP III – podanie pozyskanej fibryny bogatopłytkowej. Fibryna bogatopłytkowa jest podawana iniekcyjnie.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Tak, jest jak najbardziej bezpieczny. Fibryna bogatopłytkowa jest pozyskana z krwi własnej pacjenta i w krótkim czasie podane pacjentowi.Dlatego wykluczone jest ryzyko nietolerancji, alergii, reakcji immunologicznych oraz transmisji wirusowych.Podczas zabiegu muszą być przestrzegane odpowiednie procedury, sam zabieg przeprowadzają wykwalifikowani lekarze.Czasami po zabiegu może pojawić się czasowa bolesność w miejscu wkłucia oraz drobne siniaki w miejscu nakłucia,które znikną po kilku dniach.

O co zapytać pacjenta przed zabiegiem i jakie są przeciwskazania do zabiegu?

 • Zażywanie aspiryny i innych leków przeciwbólowych (również leków niesteroidowych).
 • Choroby krwi. Przeciwwskazaniem do zabiegu są zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna, posocznica.
 • Nowotwory (w tym białaczki, szpiczaki). Pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu, jeśli minęło co najmniej 5 lat od zakończenia leczenia.
 • Ciąża i laktacja. Nie wykonujemy zabiegów z powodów etycznych, nie wykonuje się badań klinicznych u kobiet w ciąży oraz okresie karmienia.
 • Leczenie antykoagulantami.
 • Schorzenia wątroby. W przypadku ostrego zapalenia lub marskości wątroby nie wolno wykonywać zabiegu.
 • Ostre stany chorób z autoimmunoagresji.
Rezerwuj wizytę